تشخیص قطعات اورجینال از غیر اورجینال (قسمت اول)

بر اساس سالها تجربه در امر خرید و فروش و پیگیری قطعات و مقایسه بین قطعات اورجینال از قطعات غیر اورجینال بر آن شدیم تا با توضیحاتی مختصر در این زمینه بتوانیم جهت کمک کردن به فعالین عرصه الکترونیک گامی هر چند کوچک برداریم.

به طور کلی قطعات الکترونیک به نوعی شامل چند دسته بندی زیر می‌شوند:
1- قطعات کپی (copy)
2- قطعات ری ـ نیو (refurbished)
3- قطعات اورجینال
در این مقاله شرح مختصری در مورد این طیف از قطعات داده و در انتهای آن با توجه به عکس یک نمونه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قطعات کپی :
اینگونه قطعات عموما توسط کمپانی های چینی کپی برداری می‌شوند و متاسفانه بخش اعظمی از قطعات الکترونیک ایران  به علت داشتن قیمت پایینتر شامل همین بخش می باشند در این نوع قطعات معمولا کمپانی اصلی سازنده بعد از چند وقت قادر به رقابت با نمونه های کپی نبوده  و عملا بازار کار خود را در بعضی از کشور ها از دست خواهد داد. خوشبختانه قطعاتی که نیاز به تکنولوژی پیچیده برای تولید دارند از این امر مستثنی هستند ولی این پایان کار نیست چون همیشه افراد سودجویی هستند که با عرضه قطعات ری ـ نیو و یا بالک به دنبال سود بیشتر می باشند. قطعات کپی اکثرا در قسمت  مقاومتها خازن ها دیودها و ترانزیستورها و حتی آی سی ها   رسوخ پیدا کرده و متاسفانه روز به روز بیشتر و بیشتر تولید می شوند .

قطعات ری ـ نیو و بالک :
اینگونه قطعات  معمولا از روی کار باز شده و دوباره از لحاظ ظاهری بازسازی شده و روانه بازار کار می شوند و از لحاظ ظاهری واقعا به سختی می توان تفاوتی بین این نوع قطعه  و قطعه اورجینال قائل شد. کارخانه هایی در چین وجود دارند که صرفا کارشان همین موضوع است و متاسفانه در تعداد بسیار بالایی این قطعات را عرضه می کنند  به عنوان مثال نمونه بسیار ساده این قضیه آی سی های Atmel هستند در یک سری از این قطعات شاید در یک بسته 1000 تایی ممکن است تاریخ تولید متفاوتی را ببینید. متاسفانه این نوع قطعات به وفور در بازارها وجود داشته و گاها مشکلات زیادی را ایجاد می کند .

قطعات اورجینال:
یا توضیحاتی که در بالاداده شد می توان به این نتیجه رسید که  قطعات اورجینال از طرف سازنده اصلی تولید شده و قطعه مورد نظر بر طبق دیتاشیت عرضه شده توسط سازنده قادر به کار کردن بوده و از لحاظ کیفیت بسیار عالیست و تا قبل از اینکه به دست شما مصرف کننده برسد هرگز کار نکرده و به اصطلاح شما اولین نفری هستید که می خواهید این قطعه را راه اندازی کنید  باز هم باید بگوییم متاسفانه این نوع قطعات به شدت کمتر از قطعات دیگر توسط فروشندگان و وارد کنندگان قطعات به دلیل سود بیشتر عرضه می شود.

 در طراحی مدرات الکترونیکی یکی از ویژگیهای بارز محصول تولید شده قیمت رقابتی است  ولی سوالی که مطرح می شود اینست آیا فقط و فقط همین ویژگی (قیمت تمام شده محصول) مهم است؟ با توجه به سالیان زیادی تجربه در این زمینه و پرس و جو کردن از افراد اهل فن در این رابطه با این مسئله مواجه خواهیم شد که شاید به ظاهر قیمت محصول تولیدی با قطعات غیر اورجینال  پایینتر از قطعات اورجینال باشد ولی حتما در بازه کوتاه مدت نه در بازه طولانی مدت، لازم بذکر است که بسیاری از بردها و ماژول هایی که در چین تولید می شوند و توسط فروشندگان در ایران وارد و عرضه می شوند به علت رقابت قیمتی از قطعات غیر اورجینال در مداراتشان استفاده می کنند.
 یکی از ویژگی های بارز این قطعات غیر اورجینال  طول عمر پاینتر آنهاست، شاید به ظاهر و در ابتدا همه چیز درست کار کند ولی آیا در طولانی مدت هم همین نتیجه را خواهیم گرفت؟ یکی دیگر از ویژگی ها و شاید بهتر است بگوییم ضعف این نوع قطعات در دمای کاریشان می باشد آیا اگر قطعه ای که روی محصول نصب شده در محیطی گرم و شرجی و ... استفاده شود مشکلاتی پیش نخواهد آمد؟ و هزاران سوال دیگر ...
هزینه گارانتی، هزینه سرویس، هزینه افراد جهت تعمیر و ..... از همه مهمتر از بین رفتن اعتبار یک تولید کننده شاید یکی از دلیل هایی باشد که نتوان هرگز از آن چشم پوشی کرد.
سوال دیگری که مطرح می شود شاید این باشد که پس اگر قطعه ای را مشاهده کردیم و با عنوان made in china مواجه شدیم پس کالا غیر اورجینال است؟
می توان خاطر نشان شد که بسیاری از کمپانی های معتبر دنیا در حوزه الکترونیک دارای نمایندگی در چین بوده و بسیاری از کارخانه های  تولید کننده قطعات  در چین مستقر شده اند و ممکن است کالایی مستقیما از امریکا خرید شده باشد و با عبارت made in china روبرو گردیم.
با توجه به توضیحات داده شده به این نتیجه می توان رسید که فرقی نمی کند کشور سازنده قطعه کدام کشور باشد ولی مهم تر از ان این مسئله است که آن قطعه ازکجا خریداری میشود ؟ به عنوان مثال قطعات بسیار زیادی در بازار وجود دارند که عبارت Taiwan ،Corea و ... روی قطعه حک شده است ولی قطعه مورد نظرممکن است اورجینال نبوده و در عوض عبارت china روی قطعه مشاهده کنیم و قطعه 100% اورجینال باشد.
و اما چه باید کرد ؟
یکی از راه های تشخیص نگاه دقیق و موشکافانه به قطعه مورد نظر است. تولید کننده گان  قطعات غیر اورجینال معمولا بایستی علایم نوشته شده روی قطعه را بازسازی نمایند و بر اساس تجربه ثابت شده است که به احتمال زیاد در یک جایی اشتباهی مرتکب  می شوند و اینجا دقیقا همان جایی است که خریدار می تواند بیشترین توجه اش را داشته باشد توصیه می کنیم برای این کار حتما ذره بین قوی به همراه داشته باشید و یا از فروشنده تقاضا کنید. در بعضی اوقات تولید محصول مثلا در تاریخ 2012 به اتمام رسیده ولی وقتی با قطعه مورد نظر مواجه می شویم تاریخ تولید بالاتری را مشاهده می کنیم و یا  لوگوی سازنده را اشتباه و یا بی سلیقه چاپ می کنند.
به عنوان مثال قطعه زیر یک دیود tvs به شماره Smbj12a و ساخت شرکت vishay می باشد. اگر با دقت به عکس ها توجه کنیم متوجه می شویم که لیبل ستاره روی قطعه با یکدیگر کاملا متفاوت هستند.

 

سوالی که شاید مطرح باشید اینست که آیا راهی هست که بتوان همه قطعات غیر اورجینال را از قطعات اورجینال تشخیص داد؟ جواب هم مثبت است و هم منفی و اما چرا؟
به دلیل تنوع قطعات الکترونیک نمی توان همه قطعات را از یکدیگر تشخیص داد و این کاملا یک چیز تجربیست، در همین مثال بالا سازنده vishay برای دیگر گروهای محصولات خود با لیبل متفاوتی محصول را عرضه می کند و این تنها برای دیود های tvs این سازنده معتبر بوده  براساس سالها  تجربه و مقایسه قطعات با یکدیگر بر تجربه شخص افزوده می شود  و همین یه اقدام بسیار بزرگ می تواند باشد چرا که حداقل با تیز بینی بیشتری برای خرید اقدام می کنیم.
تصور کنید در حال طراحی مداری هستید و به المان جدیدی که تا به حال با آن کار نکرده اید نیاز دارید در انصورت چه باید کرد؟ شاید فقط اطمینان به فروشنده و تست کردن قطعه و مهلت گارانتی و ... که خود خالی از ریسک نیست.
بهترین اقدام برای خرید های بزرگ، خرید از نمایندگی های معتبر آن سازنده است.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده، در آینده با مقایسه قطعات بیشتری در خدمتتان باشیم و خواهشمندیم با نظراتتان ما را در این امر یاری فرمایید.

 

 

دیدگاه‌ها

 
 
 
 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.