چرا ما در کمبود جهانی نیمه هادی هستیم؟

 

اکنون کمبود تراشه در دنیا همانند انفجار یک بمب ساعتی بوده که به دلایل مختلفی از اواخر سال گذشته میلادی در زنجیره تأمین شروع شده است.

 هنگامی که که در اواخر سال 2019  بیماری همه گیر کووید 19 باعث افزایش چشمگیر دورکاری و خانه نشینی بسیاری افراد و همچنین تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها گردید، و باعث آن شد که صنعت حمل و نقل و خودرو سازی  افت چشمگیر فروش خودرو را در بهار سال 2020 تجربه کند. خودروسازان بزرگ دنیا تمامی سفارشات خود را که شامل قطعات و مواد، از جمله تراشه های مورد نیاز برای عملکردهای مختلف از نمایشگرهای لمسی گرفته تا سیستم های جلوگیری از برخورد را کاهش داده یا متوقف نمودند.

در این هنگام به دلیل تغییر مدل کار و زندگی بسیاری از مردم در دوران قرنطینه، نیاز های جدیدی در بازار لوازم الکترونیک  مانند افزایش چشمگیر تقاضا برای رایانه های شخصی و تلفن های همراه و کنسول های بازی به وجود آمد. که باعث شد تولید کنندگان تراشه ظرفیت خالی خود را با آن پرکنند.

این امر سبب شد زمانی که در سه ماهه سوم سال 2020، هنگامی که تقاضا برای خودروهای سواری در دنیا افزایش یافت ، تولیدکنندگان تراشه ظرفیتی برای پاسخگویی به نیاز خودرو سازان نداشته باشند.

و این عامل به دلایلی همچون زمانگیر بودن طول دوره تولید تراشه (12 تا 22 هفته) و همچنین سودآوری بیشتر تراشه های لوازم الکترونیکی به دلیل تکنولوژی بالاتر به کار رفته در آن همچنین عدم انگیزه برای تولید تراشه هایی با تکنولوژی پایین تر و مورد استفاده در خودرو، زمانگیر تر شده. و گفته می شود که حدود 70% از تولید تراشه در سال 2021 مذاکره و پیش فروش شده.

از دیگر عوامل به وجود آمدن بحران می توان به آتش سوزی در دو کارخانه ژاپنی که در زنجیره تامین نیمه هادی ها در دنیا نقش داشته و همچنین  بارش برف و سرمای شدید در ایالت تگزاس که باعث به وجود آمدن قطع برق و تعطیلی کارخانجات تولید نیمه هادی (Samsung Electronics NXP Semiconductors  Infineon) که در این منطقه واقع شده اند.

از دیگر موارد میتوان به اختلال در سیستم های جهانی حمل ونقل به خاطر کمبود هواپیمای مسافری و در اختیار قرار دادن ظرفیت های موجود برای انتقال واکسن کووید 19 اشاره کرد. از دیگر عوامل هم جنگ تجاری میان چین و آمریکا و تحریم کردن شرکت هایی همچون هواوی و سایر شرکت های چینی اشاره کرد.

 

 

 این کمبود ابتدا خود را در صنعت خودرو سازی و سپس در دیگر صنایع و تولیدات بزرگ الکترونیکی در دنیا نشان داد. و گفته می شود باعث به تاخیر افتادن معرفی نسخه جدید آیفن و xbox گردیده. و همچنین اثر خود را بر صنایع و بازار های کوچک مربوط به قطعات الکترونیک، مانند واردات و فروش قطعات الکترونیک و کارخانجات و کارگاههای تولید کننده لوازم الکترونیکی به صورت مشکل در تامین قطعات الکترونیکی و افزایش قیمت آن نشان داده.  

یانگ لیو مدیرعامل شرکت Foxconn، تأمین کننده قطعات و لوازم سخت‌افزاری بسیاری از غول‌های تکنولوژی جهان از جمله اپل، مایکروسافت و گوگل، در گزارش اخیر خود از وضعیت مالی این شرکت اعلام کرده که وضعیت تأمین قطعات در دو ماهه‌ی اول سال 2021 نسبتاً بهتر بوده است. وی عقیده دارد که رفته رفته شاهد کنترل بیشتر روی وضعیت بازار خواهیم بود اما انتظار می‌رود که این کمبود حداقل تا اواسط سال آینده‌ی میلادی ادامه داشته باشد.

 

چشم انداز آینده

 

 

جو بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا بودجه مورد نیاز برای راه‌اندازی کارخانه‌های تولید تراشه در این کشور را تا ۳۷میلیارد دلار افزایش داده است. درحال‌حاضر قرار است چهار شرکت تولید تراشه در این کشور راه‌اندازی شود که دو تای آنها که متعلق به شرکت بزرگ اینتل و یکی متعلق به TSMC هستند، در آریزونا واقع شده‌اند. یک کارخانه باقی مانده که متعلق به شرکت سامسونگ است نیز در تگزاس راه‌اندازی خواهد شد.

این درحالی است که چین هم زیرمجموعه‌های متنوع و زیادی را برای صنعت تراشه خود در نظر گرفته است و تلاش می‌کند با راه‌اندازی آنها، وابستگی خود را به کارخانه‌های آمریکایی و تکنولوژی این کشور کمتر کند.

 

برای مطالعه بیشتر

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3754145

 

 

 

نظرات کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است.