مهمترین تفاوت میکروکنترلر AVR با میکروکنترلر ARM چیست؟
00:00 1402/06/30

میکروکنترلرها جزء ضروری الکترونیک مدرن هستند و انواع مختلفی دارند. دو خانواده از محبوب‌ترین میکروکنترلرها خانواده AVR و ARM هستند. هر کدام از این خانواده‌ها دارای انواع میکروکنترلر مختلف و با کارایی‌های متفاوت هستند. در این مقاله، ما بررسی خواهیم کرد که میکروکنترلرهای AVR و ARM چیست، تفاوت‌های آن‌ها کدام است و کدام یک برای نیازهای شما مناسب‌تر است.

دیود زنر چیست و چگونه کار می کند؟
00:00 1402/06/04

دیود زنر یکی از المان‌های بسیار پرکاربرد در مدارات الکترونیک است و هر طراح الکترونیک باید به طور دقیق بداند که دیود زنر چیست و متناسب با نیاز خود بهترین دیود زنر را خریداری کند. در این مقاله به طور کامل با مفهوم دیود زنر، کاربرد و انواع دیود زنر آشنا می‌شوید.

ماژول وای فای چیست/معرفی ماژول های شرکت اسپرسیف
00:00 1402/05/21

ماژول وای فای یک برد الکترونیکی است که می‌تواند به یک شبکه بی‌سیم متصل شود و دستگاه‌های دیگر را قادر سازد به اینترنت دسترسی داشته باشند یا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ماژول‌های Wi-Fi اغلب در لوازم خانگی هوشمند، ابزارهای IoT، لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌ها و سایر ابزارهایی که به اتصال بی‌سیم نیاز دارند، استفاده می‌شوند. ماژول‌های وای فای بسته به هدف و طراحی خود می‌توانند ویژگی‌ها و مشخصات متفاوتی داشته باشند.

وریستور چیست و چه کاربردی دارد؟
00:00 1402/05/14

وریستور نوعی مقاومت است که  مقدار مقاومت خود را با توجه به ولتاژ اعمال شده به دو سر خود تغییر می‌دهد. یک وریستور می‌تواند با بستن ولتاژ در یک سطح ثابت و دور کردن جریان از قطعات، از دستگاه‌های الکترونیکی حساس در برابر ولتاژ و جریان اضافی محافظت کند.

معرفی HMI های برند NEXTION
00:00 1402/04/30

HMI روشی برای تعامل بین انسان با ماشین‌ها، سیستم‌ها یا دستگاه‌ها است. HMI می‌تواند برای کنترل، نظارت و تصویری‌سازی جنبه‌های مختلف یک فرآیند صنعتی استفاده شود. در این مقاله توضیحات کاملی در رابطه با HMI و محصولات نکسشن آمده است.

انواع سنسور دما
00:00 1402/04/10

سنسورهای دما دستگاه‌هایی هستند که درجه حرارت یک جسم یا محیط را با استفاده از سیگنال الکتریکی اندازه گیری می‌کنند. سنسورهای دما به طور گسترده در زمینه‌های مختلف مانند صنعت، خودروسازی، پزشکی، فرآوری مواد غذایی، هوافضا و کاربردهای مصرفی استفاده می‌شوند. سنسورهای دما می‌توانند اندازه گیری‌های دقیق و قابل اعتماد دما را ارائه دهند که در نتیجه به کنترل، نظارت یا ثبت تغییرات دما کمک می‌کند.

تفاوت رگولاتور خطی و سوئیچینگ
00:00 1402/03/30

دو نوع اصلی رگولاتور ولتاژ وجود دارد: رگولاتورهای خطی و رگولاتورهای سوئیچینگ. هر دو نوع رگولاتور بسته به الزامات و محدودیت‌های طراحی، مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله به بررسی تفاوت رگولاتور خطی و سوئیچینگ از نظر اصول کار، کارایی، پیچیدگی، اندازه، هزینه، نویز و محدوده ولتاژ ورودی می‌پردازیم.

انواع رگولاتور خطی و کاربردهای آن
00:00 1402/03/23

رگولاتورهای خطی را می توان بر اساس عملکرد، ساختار، ولتاژ خروجی، مقدار دراپ ولتاژ و بسته بندی به چند دسته طبقه بندی کرد. در این مقاله مقایسه رگولاتور شنت در مقابل رگولاتور سری، رگولاتورهای ثابت در مقابل رگولاتورهای قابل تنظیم، رگولاتورهای معمولی در مقابل رگولاتورهای لُو دراپ (LDO)، رگولاتورهای Through-hole در مقابل رگولاتورهای SMD به همراه مزایا و معایب بررسی شده است. علاوه براین به کاربردهای رگولاتور خطی هم پرداخته ایم.

تقویت کننده تفاضلی چیست و چه کاربردی دارد؟
00:00 1402/02/23

تقویت کننده تفاضلی یا دیفرانسیلی، نوعی تقویت کننده الکترونیکی است که تفاوت بین دو ولتاژ ورودی را تقویت می‌کند اما هر ولتاژی را که در دو ورودی مشترک باشد سرکوب می‌نماید. تقویت کننده تفاضلی یک مدار آنالوگ با دو ورودی و یک خروجی است که در حالت ایده‌آل خروجی متناسب با اختلاف بین دو ولتاژ ورودی است. به عنوان مثال، اگر ولتاژهای ورودی 3 ولت و 2 ولت باشد، ولتاژ خروجی برابر با 1 ولت ضربدر بهره تقویت کننده خواهد بود.

بررسی و معرفی انواع آپ امپ
00:00 1402/02/18
آپ آمپ ها را می توان بر اساس محدوده ولتاژ ورودی و خروجی به انواع مختلفی طبقه بندی کرد:
آپ امپ دو تغذیه‌ای
آپ امپ تک تغذیه‌ای
آپ امپ ریل به ریل